Žemaičiams pratybose talkino sraigtasparnis
Birželio 17-osios pavakarę baigėsi dvi dienas trukusios Krašto apsaugos savanorių pajėgų Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės karių savanorių pratybos. Šį kartą pratybos buvo ne eilinės.
Šeštadienio rytą kariai susirinko kuopavietėje – kaip ir kiekvieną kartą vykstat pratyboms. Iš kuopaviečių kariai savanoriai vyko į Šerkšnėnų aerodromą, kur į jungtines pratybas sugužėjo apie 90 Krašto apsaugos savanorių pajėgų Prisikėlimo apygardos 6-osios rinktinės Mažeikių ir Telšių pėstininkų kuopų karių savanorių. Tokia vieta pasirinkta neatsitiktinai. Išklausius informacijos apie pratybas, jų tikslus ir uždavinius, padangėje pasirodė Lietuvos karinių oro pajėgų sraigtasparnis „Mi-8“, pilotuojamas įgulos vado kapitono Vytauto Kiaudos ir jo komandos narių. Sraigtasparnis padės kariams savanoriams įvykdyti jiems iškeltus pratybų uždavinius.
Pirmiausia sraigtasparnio įgula instruktavo apie saugos taisykles artėjant sraigtasparniui, saugos zoną, kaip saugiai ir greitai su visa amunicija įlipti ir išlipti iš pėstininkams neįprastos transporto priemonės. Perspėjo apie „kylančius“ daiktus, tad kepures teko saugiai paslėpti kišenėse. Kariai buvo supažindinti kaip parinkti tinkamą vietą sraigtasparniui nutupdyti, kaip paleisti dūmines uždangas besileidžiančiam sraigtasparniui. Neužmirštos ir sužeistojo įnešimo, paruošimo transportavimui oru bei išnešimo iš sraigtasparnio pratybos. Dešimties metų pilotavimo patirtį turintis sraigtasparnio „Mi-8“ įgulos vadas kpt. V. Kiauda ir jo kolegos pasakojo apie sraigtasparnį, jo galimybes, atsakė į pateiktus klausimus.
Pratybos tik kalbomis ir veiksmais ant žemės nesibaigė. Kariai suskirstyti pagal pajėgumus, tad turėjo ir skirtingas užduotis. Formuojami pajėgumai (FP) ir rengiami pajėgumai 1 (RP1) sraigtasparniu buvo nugabenti į jiems nežinomą dislokacijos vietą. Užduotis: naudodamiesi kompasais ir žemėlapiais susiorientuoti vietovėje, bei atlikti apie 10km. žygį į nurodytą vietą.
RP2 pajėgumų karių užduotis – išsilaipinus iš sraigtasparnio atlikti taktinį žygį bei išvalyti bunkerį, kuriame yra kulkosvaidžio lizdas bei keletas šaulių. Tuo tarpu RP3 pajėgumai po išsilaipinimo ir taktinio žygio turėjo užimti jiems nurodytą teritoriją ir iki nurodyto laiko ją visiškai kontroliuoti. Priešą imitavo Rinktinės žvalgų būrys. RP3 pajėgumų kariai visą operaciją atliko su taktiniais ginklais, kurie šaudo plastmasiniais šratukais iki 50 metrų. „Tai karius savanorius priartina prie realesnių kovos sąlygų, skatina susikaupti ir būti atidesniems“ – tikino 603 kuopos vadas kpt. V. Anglickis.
Antrą pratybų dieną kariai vykdė 8 km. žygį ir atliko I lygio kovinės savigynos veiksmus.
Kiekviena užduotis turėjo savų niuansų. Kuopos vadas džiaugėsi, kad mokymuose dalyvavo ir merginos, kartais parodančios net geresnius rezultatus nei vaikinai, tad vyrukams yra kur pasitempti.
Kuopos kariai teigė, kad šios pratybos labai patiko ir mielai jas pakartotų. „Skrydis sraigtasparniu sukėlė tiek adrenalino, kad jo užteko visoms pratyboms. Tai didžiulė motyvacija“, – po pratybų tikino kariai savanoriai. „Didžiulį įspūdį paliko skrydis sraigtasparniu ir išsilaipinimas nežinomoje vietoje“, – susijaudinimo neslėpė jaunieji kuopos kariai. Kai kurie, norėdami sutrumpinti kelią į pratybų rajoną „įklimpo miške“, tad vietoje dešimties kilometrų teko nueiti net devyniolika. Bet tai tik dar optimistiškiau nuteikė: „…tas nuovargis – puiki patirtis.“.
„Jeigu leis galimybės, tokios pratybos tikrai bus organizuojamos dar ne kartą“ – tikino Mažeikių ir Telšių pėstininkų kuopų vadai.
Pranešimą parengė Gr. Kristina Šatikienė, 603 pėstininkų kuopos karė savanorė
Sigito Strazdausko nuotraukos