Rokiškio krašte vyko LK KASP Vyčio apygardos 5-osios rinktinės kolektyvo stiprinimo renginys
2013 m. gruodžio 13 d. Rokiškio krašte vyko Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų Vyčio apygardos 5-osios rinktinės (toliau – Rinktinė) kolektyvo stiprinimo renginys.
Artimiau susipažinti su Rokiškio kraštu organizuojant kolektyvo stiprinimo renginį buvo apsispręsta neatsitiktinai. Rokiškio kraštas garsėja senąja architektūra, gražiomis kultūrinėmis tradicijomis, Tyzenhauzų dvaru (šiame dvare yra įsikūręs Rokiškio krašto muziejus).
Renginys prasidėjo prie Sartų ežero, netoli Kriaunų (Rokiškio rajone), esančio 36 m. apžvalgos rato apžiūra.
Pasigrožėjus nuostabia gamta iš paukščių skrydžio renginio dalyvių laukė staigmena. Tai edukacinė programa Obelių spirito varykloje ,,Grūdo keliu“. Obelių spirito varyklos vadovas, susirinkusiuosius, supažindino su grūdo keliu nuo grūdo patekimo į varyklą iki jo virtimo maistiniu spiritu.
Sekantis pažintinis taškas buvo Obelių muziejus. Šį unikalų Obelių muziejų nuo šių metų planuojama vadinti Obelių laisvės kovų ir istorijos muziejumi. Su muziejaus istorinėmis vertybėmis renginio dalyvius supažindino muziejaus įkūrėjas – istorijos mokytojas, buvęs partizanas Andrius Dručkus.
Buvo įdomu sužinoti, kad muziejuje sukaupta daugiau nei 3 000 eksponatų, tarp jų – partizaninės kovos dokumentai, partizanų dienoraščiai, vėliavos, karinės uniformos, vertingas numizmatikos rinkinys, sena medinių skulptūrų kolekcija. Muziejus taip pat turi daugiau kaip 400 leidinių apie rezistenciją, tarpukario ir atkurtos Lietuvos valstybės kariuomenę. Atskira muziejaus salė skirta partizanų kovoms šiaurės rytų Lietuvoje. Didžiąją eksponatų dalį sudaro Vytauto apygardos Lokio rinktinės partizanų štabo dokumentai, nuotraukos, atsišaukimai, asmeniniai daiktai. Labai nustebino tai, kad palyginus nedideliame Rokiškio krašte yra tiek daug sukaupta istorinių vertybių bei gyvena iš ties daug šviesių Lietuvos patriotų.
Vėliau susirinkę renginio dalyviai turėjo galimybę aplankyti didingame dvare įsikūrusį Rokiškio krašto muziejų bei apžiūrėti autentišką dvaro rūmų interjerą, taikomosios dailės dirbinius, garsaus menininko Liongino Šepkaus medžio drožinius. Muziejuje viso sukaupta ir saugoma beveik 100 000 vnt. muziejinių vertybių. Noriu pažymėti, kad Rokiškio krašto muziejus yra ne tik kultūros vertybių saugotojas bet ir švietimo įstaiga, pramogų ir laisvalaikio vieta. Ne veltui Rokiškio krašto muziejus yra laikomas patraukliausia turizmo vieta, tokį titulą muziejui 2011 m. suteikė Europos komisija.
Po ekskursijos, tame pačiame dvare, susirinkusieji buvo pakviesti į įdomią edukacinę programą „Sūrio kelias“. Rokiškietė, pasipuošusi autentiškais drabužiais, papasakojo apie sūrio gaminimo tradicijas, papročius. Supažindino su buities rakandais, kurie buvo naudojami ūkyje gaminant sūrius, o kad edukacinė programa būtų vaizdingesnė, pateikė net keletą sūrio rūšių paskanauti ir įvertinti.
Kolektyvo stiprinimo renginį vainikavo bendradarbiavimo sutarties su Rokiškio krašto muziejumi pasirašymas. Džiugu, kad bendradarbiavimo sutartį Rinktinė pasirašė būtent šiais metais, juk 2013 – krašto muziejui yra jubiliejiniai (Rokiškio krašto muziejus savo gyvavimo metus skaičiuoja nuo 1933 metų).
Bendradarbiavimo sutarties pasirašymo tikslas – ugdyti pilietinę visuomenę, kelti jos sąmoningumą, iškilių asmenybių, istorinių įvykių įamžinimu ir pagerbimu bei rūpintis vaikų ir jaunimo socializacija, ugdyti nacionalines vertybes ir pilietiškumą.
Kolektyvo stiprinimo renginio dalyviams diena praėjo įdomiai ir turiningai. Po aplankytų plataus spektro pilietinio ugdymo ir edukacinių programų kolektyvas turėjo galimybę šiltai pabendrauti Rokiškio krašto muziejaus gražioje menėje bei pasitikrinti savo žinias žaidžiant žaidimą ,,Protų mūšis“.
Kolektyvo stiprinimo renginys Rinktinėje organizuojamas ne pirmą kartą. Rinktinės kariai, praplečiant kultūrinį akiratį 2012-2013 m., jau aplankė Anykščių, Pasvalio, Biržų, Rokiškio, Zarasų lankytinas ir žymias vietas. Sekantis kolektyvo stiprinimo renginys planuojamas organizuoti Kupiškio rajone.
vyr. ltn. Dalia Grigaravičienė
nuotraukos srž. Arūno Januševičius